Zalety ogrodzeń gabionowych

W czym tkwi sekret popularności ogrodzeń gabionowych?

Gabiony to prostopadłościenne klatki lub kosze, które wypełnia się kamieniami, żwirem, ziemią lub innymi materiałami. Tego rodzaju konstrukcje znane były co najmniej od XIX wieku i miały różnego rodzaju zastosowania, w tym służyły jako zapory pozwalające kontrolować bieg rzeki, wzmacniały zbocza, a w czasie wojny stawały się nawet osłonami przeciwostrzałowymi.

Współcześnie jednak gabiony stają się przede wszystkim elementami ogrodzeń. Jakie cechy wpływają na to, że są od dawna stosowane na zachodzie i południu Europy, a także stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju? O tym piszemy w naszym artykule.

Gabion w towarzystwie jodełek

Zalety ogrodzeń gabionowych

Ogrodzenia gabionowe stają się coraz bardziej popularne nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale także w przypadku przedsiębiorstw, które cenią sobie estetykę otoczenia swojej siedziby. Popularność gabionów wynika z wielu ich zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim takie jak:

  • Trwałość i solidność, ponieważ gabiony wypełnione kamieniami czy innymi twardymi materiałami są bardzo trudne do zniszczenia. Dzięki temu dobrze ochronią nas przed wejściem nieproszonych gości czy wtargnięciem zwierząt na teren posiadłości.
  • Szerokie możliwości zastosowania, dlatego że gabiony są wykorzystywane nie tylko jako ogrodzenia całej posiadłości, ale także mogą oddzielać od siebie różne części ogrodu czy trawnik od innych fragmentów posesji. Poza tym z gabionów można nie tylko tworzyć same murki, ale także elementy takie jak furtki i bramy wjazdowe.
  • Dowolność w aranżacji ogrodzenia, ponieważ można łatwo dopasować je do kształtu posesji, a także mogą mieć dowolną wysokość i być wypełnione różnymi materiałami, aby jak najlepiej komponowały się z działką oraz wyglądem domu.
  • Tłumienie zewnętrznych hałasów, gdyż dzięki swojej solidności i grubości ogrodzenie gabionowe zapewnia, że do naszego domu nie przenikną hałasy dochodzące z pobliskich dróg czy innych posesji.
  • Estetyka i niepowtarzalność – każde ogrodzenie gabionowe jest oryginalne, ponieważ wypełnia się je innymi materiałami, ma różną wysokość i grubość. Wypełnieniem mogą być kamienie naturalne, ziemia, kawałki betonu, gruz, szkło i inne.
  • Ekologiczność – ogrodzenia gabionowe powstają z materiałów naturalnych, na przykład mogą być wypełnione polnymi kamieniami czy tłuczonym szkłem, ceramiką albo betonem z rozbiórek.

Gabion 33

Jak widać z powyższego wyliczenia, ogrodzenia gabionowe wyróżniają się naprawdę wieloma zaletami. Dodatkowo jeśli gabiony wypełnimy ziemią, to możemy w nich posadzić różnorodne rośliny, co wygląda naprawdę bardzo dekoracyjnie. Z powodu swoich zalet, w tym przede wszystkim dużej uniwersalności i możliwości zastosowania w bardzo wielu miejscach, ogrodzenia gabionowe są tak popularne. Dlatego jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób ogrodzić naszą działkę, warto rozważyć tę możliwość i przyjrzeć się przykładom gotowych gabionów, które mogą nas zainspirować.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *