Ogrodzenie metalowe 4

Zgrzewana czy pleciona – która siatka jest lepsza na ogrodzenie?

Odpowiednie ogrodzenie decyduje w dużym stopniu o bezpieczeństwie naszego domu, działki czy budynków przemysłowych lub o innym przeznaczeniu. Do wyboru mamy wiele rodzajów ogrodzeń, w tym takie jak drewniane płoty, metalowe przęsła, kamienne mury czy gotowe panele, a także siatkę. Ten ostatni rodzaj jest często wybierany szczególnie wtedy, gdy musimy ogrodzić większą powierzchnię, ponieważ nie jest zbyt drogi, a stanowi całkiem dobre zabezpieczenie posesji. Jednak nawet jeśli już zdecydujemy się na zakup siatki, to pozostaje nam wybór konkretnego jej rodzaju, w tym przede wszystkim tego czy jest ona zgrzewana, czy pleciona. Więcej o właściwościach każdego z tych rodzajów w dalszej części wpisu.

Siatka pleciona

Ten rodzaj siatki wykonuje się zazwyczaj ze stali ocynkowanej z dodatkową powłoką PCV, co zapewnia długą żywotność i odporność na rdzewienie. Jak sama nazwa wskazuje, siatka pleciona powstaje ze splatania ze sobą metalowego drutu w formę oczek o romboidalnym kształcie. Połączenia drutów w siatce są możliwe jedynie dzięki tym splotom, nie są więc zbyt sztywne i mogą podlegać pewnym odkształceniom. Ten rodzaj siatki jest dość elastyczny, dlatego kupuje się go w rolkach, które można w łatwy sposób przewozić i rozwijać w tym miejscu, w którym ma zostać zamontowane ogrodzenie.

Montaż siatki plecionej wymaga dodatkowych akcesoriów, takich jak słupki, napinacze i obejmy, aby gotowe ogrodzenie było odpowiednio sztywne i dobrze spełniało swoją ochronną funkcję. Ten rodzaj siatki sprawdzi się szczególnie na nierównym podłożu, ponieważ jest dość elastyczny, ale z drugiej strony brak sztywności siatki może być również wadą i pogarszać walory ochronne gotowego ogrodzenia.

siatka pleciona ogrodzeniowa

Siatka zgrzewana

Ten rodzaj siatki również tworzony jest ze stalowego drutu odpowiednio zabezpieczonego przed korodowaniem, ale pojedyncze druty są tu ze sobą połączone trwale poprzez zgrzewanie w miejscach styku. W ten sposób powstają oczka o kształcie kwadratów lub prostokątów. Dzięki temu siatka zgrzewana staje się dużo sztywniejsza i stabilniejsza niż pleciona. Kupuje się ją w rolkach i podobnie jak plecioną rozciąga między wcześniej przygotowanymi słupkami, ale warto wiedzieć, że jej montaż nie wymaga już dodatkowych akcesoriów i jest na tyle łatwy, że może być wykonywany nawet przez jedną osobę.

Ogrodzenie metalowe domu z siatki zgrzewanej

Którą siatkę wybrać?

Obie siatki kupowane wraz z akcesoriami niezbędnymi do montażu to podobny wydatek. Dlatego wybór konkretnej z nich nie będzie podyktowany względami finansowymi, ale raczej rodzajem działki i naszymi indywidualnymi wymaganiami. Siatka pleciona ze względu na swoją elastyczność dobrze sprawdzi się w przypadku zmiennej rzeźby terenu, ponieważ tam trudno byłoby ustawić bardzo sztywne elementy ogrodzenia. Natomiast jeśli na działce brak jest nierówności, to stabilniejszym ogrodzeniem będzie siatka zgrzewana. Dodatkowo bardzo łatwo ją zamontować, co jest szczególnie istotne, gdy potrzebujemy ogrodzić dużą powierzchnię w bardzo krótkim czasie.

Indesta – gabiony i ogrodzenia panelowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *