ogrodzenie domu

Czy budowa ogrodzenia wokół domu wymaga zezwolenia?

Gdy mamy dom na własnej działce, to zwykle decydujemy się również na budowę ogrodzenia. Pozwala ono dokładnie określić granice naszej posesji i zabezpieczyć ją przed wejściem niepowołanych osób oraz wtargnięciem dzikich zwierząt. Ogrodzenie stanowi również istotny element dekoracyjny, dlatego warto zadbać, by współgrało z domem pod względem kolorystycznym i architektonicznym. Czy jednak istnieją jakieś ograniczenia w tworzeniu elementów ogrodzeniowych i czy aby je wykonać, potrzebne jest nam pozwolenie?

Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem

Na własnej działce możemy zbudować ogrodzenie i nie wiąże się z tym wiele ograniczeń prawnych. Jeśli jest ono standardowe, to nie potrzebujemy nawet żadnych pozwoleń. W 2015 roku wprowadzono pewne nowelizacje do Prawa budowlanego, które określają dokładnie, jakie działania możemy podejmować samodzielnie i bez żadnych zezwoleń:

  • Możemy budować ogrodzenia do wysokości 2,2 metra od poziomu gruntu.
  • Nie musimy również zgłaszać rozpoczęcia budowy ogrodzenia pomiędzy sąsiadującymi działkami budowlanymi.
  • Do wysokości 2,2 metra możemy przebudowywać lub remontować istniejące ogrodzenia.
  • Dozwolone jest postawienie ogrodzenia, w którym furtki i bramy nie otwierają się na zewnątrz posesji.

Ogrodzenie 8

Jednak w pewnych mniej standardowych sytuacjach na budowę ogrodzenia potrzebne będzie zezwolenie. Dzieje się tak wtedy, gdy:

  • Ogrodzenie ma dzielić tereny o dużych różnicach wysokości i konieczne jest wybudowanie muru oporowego. Dlatego takie ogrodzenie musi spełniać pewne wymogi techniczne i zostać wybudowane w taki sposób, aby zapewniało bezpieczeństwo.
  • Płot ogradzający będzie miał wysokość ponad 2,2 metra.

Dodatkowo poza przepisami ogólnymi musimy brać pod uwagę ustalenia zawarte w uchwałach danej gminy czy miasta, na którego terenie znajduje się nasza działka. Tam mogą pojawiać się pewne ograniczenia co do wyglądu czy wysokości ogrodzeń, szczególnie od strony ulicy i dróg, co wiąże się z dbałością o ład architektoniczny. Powinniśmy dostosować się do nich, ponieważ jeśli wybudujemy ogrodzenie niezgodne z tymi wytycznymi, to możemy dostać nakaz jego rozbiórki, co narazi nas na dodatkowe wydatki.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty – gabiony i ogrodzenia panelowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *