Gabiony przy budynku 5

Stylowe sposoby na zabezpieczenie skarpy w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć skarpę znajdującą się w Twoim ogrodzie lub na działce? Ciekawie zagospodarowana skarpa może stać się elementem dekoracyjnym, który w interesujący sposób dopełni aranżację przestrzeni. Na pochyłym terenie można np. zrobić skalniak lub zostawić przestrzeń dla idealnie wypielęgnowanego trawnika. Ważne jest jednak przede wszystkim to, aby zabezpieczenie skarpy realnie zapobiegało osuwaniu się ziemi. W jaki sposób można to zrobić?

Zabezpieczenie skarpy w ogrodzie – jakimi metodami można to zrobić?

Możliwości jest całkiem sporo. Dobry wybór stanowią na przykład murki oporowe lub płaty darni. Możemy zdecydować się na trawniki z tworzywa sztucznego, obsadzenie skarpy odpowiednimi roślinami, wykorzystanie ażurowych kratek z betonu lub siatki zabezpieczającej.

Sprawdź naszą ofertę –> Gabiony Indesta

Wszystko zależy od projektu ogrodu, stopnia nachylenia skarpy oraz efektu, który chcemy uzyskać. Szczególnie polecamy mur oporowy z gabionów. Jest to konstrukcja metalowa z wypełnieniem, najczęściej w postaci estetycznych kamieni, choć to tylko jedna z wielu opcji. Mur z gabionów jest doceniany ze względu na walory:

  • efektywności,
  • wytrzymałościowe,
  • estetyczne.

Gabiony - mała architektura

Gabionowy mur oporowy jako zabezpieczenie skarpy

Indesta specjalizuje się w ogrodzeniach panelowych oraz gabionach, oferując różnorodne produkty i usługi, pozwalające na realizowanie projektów związanych z budownictwem, metaloplastyką użytkową i artystyczną oraz ogrodnictwem. Lubimy wyzwania i chętnie podejmujemy się zleceń niebanalnych i nietypowych. Jeżeli Twój projekt domu i ogrodu uwzględnia obecność skarp, to bardzo chętnie podpowiemy Ci, w jaki sposób można zabezpieczyć strome skarpy przed osuwaniem w sposób skuteczny, estetyczny i oryginalny.

Gabion schodkowy

Jak zabezpieczyć skarpę z użyciem żyznej ziemi, siatki lub kratki trawnikowej?

Przykładowym sposobem na uniknięcie osuwania się ziemi znajdującej się na skarpie jest pokrycie jej żyzną ziemią. Następnie żyzną ziemię należy przykryć darnią i zabezpieczyć za pomocą kołków stabilizujących. Inną metodą jest wykorzystanie siatki oraz maty zabezpieczającej i obsadzenie skarpy roślinami.

Można się również zdecydować na wykorzystanie kratki, którą wypełnia się żwirem albo ziemią, w której następnie sadzi się rośliny. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które z pewnością sprawdzi się w wielu ogrodach. Oczywiście za zabezpieczenie przed osuwaniem może służyć również kratka trawnikowa.

Pamiętaj, że skarpa może również zostać wykorzystana praktycznie. Jeżeli chcesz mieć np. taras znajdujący się na skarpie, to dobrym pomysłem będzie zadbanie o odpowiednią ilość roślin, które nie tylko zabezpieczą ziemię przed osuwaniem, ale też nadadzą przestrzeni walorów estetycznych. Tarasy obsadzamy roślinami, umieszczonymi na jednej z siatek znajdujących się w naszej ofercie.

gabiony schodkowe

Pomożemy Ci w zaaranżowaniu Twojego ogrodu

Nasza firma chętnie podejmuje się różnorodnych projektów związanych z szeroko pojętym budownictwem. Zabezpieczenie skarpy w ogrodzie również leży w naszych kompetencjach.

Jeśli chcesz zabezpieczyć dużą i stosunkowo stromą skarpę, to najlepiej zrobić to budując murek. Jak wygląda zabezpieczanie za pomocą tej metody? Jednym z produktów, w którym się specjalizujemy, są gabiony, oferowane m.in. w postaci murków oporowych. Strome skarpy wymagają zabezpieczenia murkami oporowymi, ponieważ duży kąt nachylenia sprawia, że inne metody są nieskuteczne. Warto jednak pamiętać, że ta metoda sprawdza się praktycznie zawsze, niezależnie od wielkości i stopnia nachylenia skarpy. Podczas zabezpieczania skarpa zostaje podzielona na stopnie, które następnie zabezpiecza się murkami. Wykonanie tego rodzaju zabezpieczenia jest dość złożone i wymaga fachowej wiedzy. Należy na przykład pamiętać o tym, żeby zostawić między murem a skarpą wolną przestrzeń. Dlatego też realizację tego typu projektów warto zlecić specjalistom.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *