Brama z metalu i drewna

Brama i furtka. Co warto wiedzieć przed wyborem bramy wjazdowej?

Praktycznie każda posesja, na której stoi dom jednorodzinny jest ogrodzona. Ważnym elementem ogrodzenia jest zarówno brama wjazdowa, jak i furtka. Jak je wybrać, aby były wygodne, estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne?

Co przepisy mówią o bramach wjazdowych na posesję?

Przepisy, które obowiązują w naszym kraju mówią, że szerokość bramy wjazdowej nie może być mniejsza niż 2,4 m. Wjazd o takiej szerokości nie jest jednak najbardziej wygodny, dlatego warto wykonać taki, którego szerokość wynosi co najmniej 3 m. Jest to jednocześnie minimalna, określona przepisami szerokość wjazdu na posesję. Jeśli na posesję od czasu do czasu będą wjeżdżały samochody dostawcze, bramę warto poszerzyć jeszcze o metr. Posiadacze działek przy wąskiej ulicy, z których dostęp na działkę jest utrudniony, powinni wykonać jeszcze szerszą bramę. Może ona wynosić nawet 6 m. Brama wjazdowa musi zostać wykonana w taki sposób, aby nie utrudniała ruchu. Nie może też zagrażać bezpieczeństwu na drodze, która prowadzi na posesję. Przepisy nakazują równie, aby bramy wjazdowe otwierały się do wewnątrz posesji.

brama wjazdowa przesuwna palisadowa

Jakie są rodzaje bram wjazdowych?

Osoby, które stoją przed wyborem bramy wjazdowej mają do wyboru kilka różnych rozwiązań. Obecnie na rynku są następujące rodzaje bram wjazdowych:

  • Bramy rozwieralne. Są one nazywane także bramami skrzydłowymi. Występują one w dwóch wariantach: mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Skrzydła bram zamocowane są do bocznych filarów na zawiasach. Znacznie wygodniejsze w obsłudze są bramy dwuskrzydłowe, które składają się z dwóch krótkich, a tym samym lżejszych wrót. Mogą być otwierane elektrycznie. Bramy rozwieralne doskonale sprawdzają się, gdy podjazd do garażu jest nieco dłuższy. Wadą bram skrzydłowych jest to, że pełnego otwarcia skrzydeł potrzebują dużo wolnej przestrzeni;
  • Bramy przesuwne. Zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o działkach z krótkim podjazdem do garażu. Bramy te są polecane także polecane na szerokie działki. Brama wjazdowa przesuwna składa się tylko z jednego, przesuwającego się wzdłuż ogrodzenia skrzydła. Skrzydło bram przesuwnych może przesuwać się na rolkach po szynie lub około 10 cm nad powierzchnią podjazdu. Sposób przesuwania się skrzydła pozwala podzielić bramy przesuwne na szynowe i samonośne. Brama wjazdowa przesuwna otwiera się bardzo łatwo nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Brama przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, do „schowania się” potrzebuje sporo wolnego miejsca.

Zatem wybór rodzaju bramy wjazdowej zależy nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale także od ilości miejsca na podjeździe.

Bramy i ogrodzenia

Czy warto wybrać bramę z napędem?

Bramy automatyczne na pewno są rozwiązaniem bardzo komfortowym – aby je otworzyć podczas wyjazdu i wjazdu na posesję nie trzeba wychodzić z samochodu. W sposób automatyczny może otwierać się zarówno brama skrzydłowa, jak i przesuwna. Zdalne otwieranie bramy umożliwia pilot, który może zostać zintegrowany z otwieraniem bramy garażowej. Na wyposażeniu każdej bramy automatycznej powinny znaleźć się również fotokomórki oraz lampa ostrzegawcza, która zapala się wtedy, gdy zaczyna działać mechanizm otwierający lub zamykający bramę. Niezbędny jest także mechanizm, który podczas usterki bramy czy awarii prądu pozwala na ręczne otwarcie bramy.

Brama wjazdowa jest bardzo ważnym elementem ogrodzenia posesji. Dobrze dobrana, szeroka brama powinna pasować nie tylko do ogrodzenia, ale także do stylu domu. Przy wyborze bramy wjazdowej należy kierować się wielkością działki i odległością między wjazdem a garażem.

Indesta to sprawdzony producent bram i furtek. Zapytaj nas, co możemy dla Ciebie zrobić!

Gabion przy domku 7

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *