bramy panelowe montaż

Jak zamontować bramę panelową? Instrukcja krok po kroku

Podczas wyboru ogrodzenia do posesji, warto zwrócić uwagę na bramę wjazdową. Bardzo dużą popularnością cieszą się bramy panelowe. Jednak ze względu na sposób otwierania można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje takich bram: uchylne oraz przesuwne. Ponadto mogą być one wyposażone w sterowanie elektryczne.

Oto praktyczny poradnik, jak właściwie zamontować panelową bramę ogrodzeniową w zależności od rodzaju takiej bramy.

Jak zamontować bramę panelową uchylną? Instrukcja krok po kroku

Montaż uchylnej panelowej bramy ogrodzeniowej przedstawiamy na przykładzie bramy dwuskrzydłowej. Proces montażu należy rozpocząć od przygotowania dołków przeznaczonych na słupy zawiasowe oraz zamkowe. Odstęp pomiędzy tymi dołkami zależy oczywiście od szerokości bramy, a także od wielkości elementów zawiasowych oraz montażowych. Przyjmuje się, że taki dołek  powinien mieć wymiary 30×30 cm, a jego głębokość powinna wynosić około 100 cm. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że słupy należy zabetonować około 10 cm poniżej granicy przemarzania gruntu w danej okolicy.

Kolejny etap to zamocowanie zawiasów do słupów zawiasowych (do słupa zamkowego mocuje się zatrzask). Bardzo ważne, aby zamocować go odpowiednio do kierunku, w którym brama ma być otwierana. W dalszej kolejności wstawia się je do wykopanych wcześniej dołków i zalewa się betonem. Jeśli chodzi o sposób przygotowania betonu, należy  postępować zgodnie z instrukcją producenta – najlepiej do tego celu sprawdzi się beton klasy 25. Bardzo ważne, aby przy użyciu poziomicy sprawdzić poziom słupków.

Teraz czas na przygotowanie skrzydeł bramy. W przypadku bramy manualnej, należy zainstalować zamek na jednym ze skrzydeł i rygiel na drugim. Przygotowane w ten sposób skrzydła bramy umieszcza się na dolnym zawiasie, a później mocuje się górny zawias. Istotne, aby utrzymać je w poziomie – w związku z tym należy to kontrolować poziomicą. Jeśli chodzi natomiast o bramy automatyczne, kątowniki mocuje się do skrzydeł, a płytki maskujące do słupów. Ostatni etap to montaż ogranicznika oraz dystansów do podłoża.

Montaż krok po kroku bramy panelowej przesuwnej

Bramy przesuwne składają się z jednego skrzydła obejmującego swoją szerokością cały wjazd. Panelowa brama przesuwna dostępna może być w dwóch wariantach:

  • brama szynowa – skrzydło przesuwa się na kółkach po specjalnej szynie, która jest zakotwiczona na fundamencie;
  • brama samonośna – jej skrzydło przesuwa się około 5-8 cm ponad ziemią.

W pierwszym kroku montażu bramy panelowej przesuwnej należy wykopać dołki pod fundamenty. Szerokość oraz rozstaw powinny być dopasowane do wymiarów takiej bramy, natomiast głębokość musi zostać dobrana do głębokości przemarzania gruntu. Do przygotowania fundamentów najlepiej sprawdzi się beton klasy B25, który należy przygotować zgodnie z instrukcją producenta. Jak już beton stężeje, należy zamontować kotwy chemiczne – zalecane są  M16x260 lub dłuższe, powinny one wystawać przynajmniej 10 cm ponad poziom betonu. Bardzo ważne jest odpowiednie  wypoziomowanie fundamentu.

Jeżeli Twoja brama ma być wyposażona w automatyczny mechanizm, kolejnym krokiem jest montaż tego mechanizmu. Choć można go zamontować również później. Na tym etapie będzie to najkorzystniejsze ze względu na prace związane z doprowadzeniem prądu do bramy – wiążę się to rzecz jasna z przekopaniem działki – lepiej to zrobić jeszcze na tym etapie prac. Przewody elektryczne umieszcza się w peszlach pomiędzy fundamentem słupa końcowego a słupem głównym.

Następnie należy zamontować słup prowadzący na kotwach chemicznych i dokładne go dokręcić. W podobny sposób mocuje się wózek na kotwach, które są przytwierdzone do głównego fundamentu. Tę część dokręca się, a odbojniki należy skierować na zewnątrz fundamentu. W dalszej kolejności umieszcza się słup końcowy na kotwach, które są zamocowane w fundamencie. Na tym etapie należy szczególną uwagę zwrócić na dokładność, gdyż wózki muszą koniecznie znajdować się w jednej linii, natomiast słup końcowy musi być na tym samym poziomie co słup prowadzący.

Ostatni etap prac to instalacja skrzydła. Pozbawioną zaślepki rolkę podporową montuje się na kotwach, które zostały wcześniej przymocowane do tylnego fundamentu. Bezwzględnie musi ona być przymocowana do podstawy prowadnicy, a jednocześnie być ustawiona do osi skrzydła pod kątem 90 stopni! Skrzydło kładzie się na wózkach i należy sprawdzić, czy się ono przesuwa bez problemu. W razie potrzeby ważne jest, aby skorygować stabilizację wózków oraz wyregulować geometrię bramy – najlepiej użyć do tego celu śruby rzymskiej. Rolki muszą idealnie pasować do kątownika oraz ramy skrzydła.

Montaż ogrodzeniowej bramy panelowej – ważna jest dokładność!

Samodzielny montaż panelowej bramy ogrodzeniowej nie jest trudny i każdy kto ma doświadczenie majsterkowicza i chęć wykonania tego zadania, będzie w stanie to zrobić, zarówno w przypadku uchylnej, jak i przesuwnej bramy. Należy jednak szczególną uwagę poświęcić na dokładność prac.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *