Gabiony jako niskie ogrodzenie dla roślin

Gabiony – montaż, rodzaje i do czego wykorzystać?

Coraz częściej w naszym polskim krajobrazie można spotkać się z charakterystycznymi ogrodzeniami, które można opisać jako płoty z kamienia i siatki. To ogrodzenia gabionowe, które są nie tylko bardzo skuteczne i dają gwarancję bezpieczeństwa, ale również wyróżniają się wysoką estetyką.

Gabiony – kamienne ściany w metalowej siatce sprawiają wrażenie ogrodzeń ciężkich – fortecy nie do zdobycia niczym warowny zamek, a jednocześnie lekkich – pomiędzy kamieniami nie ma zaprawy, żadnego łączenia, kamienie leżą luźno. Doskonale sprawdzają się na terenach górskich, pagórkowatych i równinnych, na obszarach wiejskich, przedmieściach i w miastach. Mogą być stosowane zarówno jako ogrodzenia prywatnych domów, jak również w przypadku obiektów komercyjnych, np. hoteli, restauracji, magazynów, hal produkcyjnych czy budynków handlowych.

Czym są gabiony kamienne i ogrodzenia gabionowe?

Gabiony to charakterystyczne elementy konstrukcyjne, które określić można jako kamienie w metalowej siatce. Kosze gabionowe, znane ze swojej wysokiej jakości, znajdują szerokie zastosowanie w projektach krajobrazowych i ogrodowych, oferując zarówno walory wizualne, jak i praktyczne. Można je spotkać m.in. jako konstrukcje zabezpieczające kamienne brzegi rzek czy skaliste skarpy nad dolinami i urwiskami. Takie konstrukcje mogą też wzmacniać i zabezpieczać strome stoki wzgórz, pagórków, masywów górskich, a nawet nasypów ziemnych przed osuwaniem się ziemi. Jednak gabiony kamienne mają również zastosowanie jako ozdobne elementy architektoniczne w budownictwie mieszkalnym, komercyjnym, drogowym i wodnym. Właściwości w zakresie bezpieczeństwa i estetyki łączy gabion ogrodzeniowy – płot z kamieni w siatce.

Ściany domku letniego z gabionów indesta 2

Ogrodzenia, płoty z gabionów mają zazwyczaj formę prostopadłościennego kosza, który wykonany jest z prętów lub siatki stalowej, a wypełniony może być różnego rodzaju kruszywem: kamieniami, takimi jak granit, marmur czy otoczaki, może to być też żwir, beton, gruz czy kostka brukowa. Lecz gabiony mogą być też wypełniane innym materiałem, jak np.: kora drzew, łodygi bambusa, zgrabione jesienią liście, łupiny orzecha kokosowego czy szkło pochodzące z recyklingu. Materiały można ze sobą łączyć, wszystko w tym kontekście zależy od własnych upodobań oraz zdolności aranżacyjnych. Jednak w podstawowej i najestetyczniejszej formie gabiony wypełnia się kamiennym kruszywem.

Gabiony – właściwości i zalety

Właściwości ogrodzeń gabionowych, a zarazem najważniejsze zalety tego rozwiązania to:

 • duża stabilność i masywność konstrukcji, która sprawia, że mur wykonany z gabionu jest trwały, szczelny i zapewnia maksimum bezpieczeństwa;
 • konstrukcje tego typu osiadają pod wpływem własnego ciężaru, dzięki czemu w niektórych przypadkach nie ma konieczności wykonania fundamentu pod takie ogrodzenie;
 • gabiony kamienne są odporne na uszkodzenia mechaniczne;
 • wysoka odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych;
 • stosunkowo łatwy montaż;
 • niewygórowany koszt takiej inwestycji;
 • wiele możliwości aranżacyjnych;
 • ogrodzenia z gabionów nie wymagają malowania ani konserwacji;
 • gabiony stanowią znakomitą, bardzo skuteczną barierę dźwiękową – doskonale tłumią hałasy pochodzące z zewnątrz i sprawią, że organizując imprezę w ogrodzie, nie będzie się przeszkadzać sąsiadom, nierówne krawędzie wypełnienia płotów zapewniają im właściwości rozpraszające fale dźwiękowe.

Rodzaje ogrodzeń gabionowych

Wśród ogrodzeń gabionowych wyróżnia się następujące ich rodzaje:

 • panele ogrodzeniowe – lub inaczej ogrodzenie panelowe z kamieniami – tego typu ogrodzenia mają lekkie ścianki spinane specjalnymi haczykami, można w ten sposób tworzyć całe ogrodzenia, tworzone są z elementów drewnianych lub drucianych, lecz najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie solidnego, sztywnego, grubego drutu, to rozwiązanie dosyć łatwe w montażu;
 • ogrodzenia oporowe – to ogrodzenia, w których siatka na gabiony wykonywana jest zazwyczaj ze zgrzewanego drutu, którego przekrój powinien mieć przynajmniej 4 mm, tego typu rozwiązania wyróżniają się dużą uniwersalnością konstrukcyjną, mogą one bowiem przybierać dowolne rozmiary i kształty;
 • kosze ogrodzeniowe – tego typu ogrodzenia gabionowe mają zwykle szerokość w granicach 10-20 cm, mogą mieć dużą wysokość, która może nawet przekraczać 2 m, tego rodzaju płoty gabionowe wykonywane są ze stalowej siatki, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a ponadto cała taka konstrukcja jest odporna na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, jak np.: wiatr, wilgoć czy zmienne temperatury.

Gabiony – montaż ogrodzenia krok po kroku

Montaż ogrodzeń gabinowych jest dosyć prosty i przebiega podobnie w przypadku każdego z wymienionych wcześniej rodzajów tych ogrodzeń; bez względu na to czy jest to ogrodzenie panelowe z kamieniami, ogrodzenie oporowe, czy kosze ogrodzeniowe.

Gabiony montaż

Pierwszy etap prac to przygotowanie odpowiedniego fundamentu. To nim osadza się wszystkie elementy ogrodzenia. Fundament umieszcza się na głębokości minimum 1 m, a szczególną uwagę należy zwrócić na głębokość przemarzania gruntu na danym obszarze, fundament musi sięgać głębiej niż ta wartość. Bardzo ważne, aby do zabezpieczenia fundamentu pod gabion użyć stalowych prętów. Gdy wykop pod  fundament i zbrojenie są przygotowane, należy je zabetonować. Tam, gdzie wylany będzie beton, umieszcza się słupy ogrodzeniowe.

Kolejny etap to montaż właściwej konstrukcji. Poszczególne elementy metalowe: gabiony – siatka lub kosze ogrodzeniowe łączone są zazwyczaj przy użyciu śrub – w ten sposób powstaje podstawowa konstrukcja ogrodzenia – gabiony metalowe. Panele gabionów montuje się na słupach ogrodzeniowych równolegle względem siebie. Bardzo ważne, aby między panelami zachować odpowiednią przestrzeń. Tak skonstruowane gabiony metalowe wypełnia się kamiennym kruszywem (ewentualnie innym materiałem). Następny krok to umieszczenie specjalnych rozpórek między materiałem w celu ustabilizowania konstrukcji ogrodzenia.

Jeśli konstrukcja i wypełnienie płotu gabionowego są już gotowe, należy przystąpić do montażu furtek i bram. Płoty z siatki i kamienia bardzo dobrze prezentują się szczególnie wraz z przesuwnymi metalowymi bramami i furtkami panelowymi.

Jakie możliwości aranżacyjne dają gabiony?

Płoty gabionowe są coraz częściej stosowane do grodzenia zarówno domów jednorodzinnych, jak i przestrzeni komercyjnych. Mają zastosowanie w tradycyjnych aranżacjach przydomowych ogrodów i nowoczesnym urządzaniu przestrzeni przydomowej, bardzo dobrze wyglądają zwłaszcza w aranżacjach loftowych. Gabiony kamienne jako ogrodzenia znakomicie prezentują się w połączeniu z białymi elewacjami domów i elementami kamiennymi na posesji.

Gabiony są wykorzystywane jako wzmocnienia skarp, brzegów rzeki, ogrodzeń, murów oporowych oraz elewacji. Są odporne na warunki atmosferyczne, posiadają wysoką trwałość, są estetyczne oraz przynoszą wiele praktycznych korzyści, takich jak możliwość wygłuszania hałasu czy izolacja termiczna.

Świetnie wyglądają zwłaszcza, jeśli teren jest nierówny, pagórkowaty, na posesji jako zabezpieczenie przed powstawaniem osuwisk. Jako ozdobne elementy małej architektury również stosuje się gabiony. Może to dać ciekawy efekt piętrowości. Lecz takie ogrodzenia bardzo dobrze wyglądają też na terenach płaskich, stanowiąc skuteczną ochronę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Tego typu ogrodzenia można dodatkowo obłożyć warstwą ziemi i zasadzić rośliny.

Gabion podświetlany

Ciekawym rozwiązaniem może być też zastosowanie ogrodzenia gabionowego np. w hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym malowniczo położonym pośród walorów przyrodniczych. Lecz gabiony kamienne doskonale wyglądają również na przedmieściach i w przestrzeniach miejskich, nie tylko przy domach jednorodzinnych i prywatnych posesjach, ale mogą również pełnić rolę ogrodzenia hal magazynowych i produkcyjnych. Ogrodzenia gabionowe mogą też zastąpić kamienne ogrodzenia, przy tym skutecznie je imitując.

Gabiony sprzedaż – postaw na sprawdzone rozwiązania!

Ogrodzenie gabionowe – płot z kamieni w siatce – jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo na posesji, chroniąc przed wtargnięciem na nią niechcianych osób, przed wścibskim wzrokiem, przed warunkami pogodowymi, a także przed hałasem. Chcąc postawić na bezpieczne ogrodzenia mające wysokie walory estetyczne i wysoka jakość, warto postawić na gabiony. Sprzedaż oraz montaż najwyższej jakości ogrodzeń z siatki i kamienia prowadzi nasza firma – producent koszy gabionowych, który może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem i bardzo dobrymi opiniami klientów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *