Wysoki gabion

Jak montować gabiony?

Nie bez powodu ogrodzenia gabionowe cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Coraz częściej wybierają je zarówno klienci indywidualni, jak i korporacyjni. Jednak aby gabiony pełniły swoje funkcje zgodnie z oczekiwaniami, konieczny jest ich prawidłowy montaż. Jak montować gabiony? Wyjaśniamy tę kwestię w poniższym artykule.

Montaż gabionów – czym jest ogrodzenie gabionowe?

Gabionem określa się kosz stalowy wypełniony kruszywem. Kosz ten wykonany jest z paneli stalowych zgrzewanych lub spawanych w zależności od typu i przeznaczenia, umieszczonych na słupach montażowych. Ogrodzenie gabionowe to nowoczesne, ale i praktyczne rozwiązanie. Niewątpliwie efekt estetyczny jest w tym przypadku wyjątkowy. Stalowa konstrukcja może być bowiem wypełniona w zasadzie dowolnym materiałem. Najczęściej są to kamienie. Obok klasycznych szarych kamieni występują też kolorowe. Ponadto można zdecydować się na szkło, drewno lub dowolny inny materiał.

Warto również wskazać na funkcjonalność ogrodzeń gabionowych, które stanowią doskonałą barierę ochronną, zabezpieczając posesję przed wtargnięciem intruzów. Ponadto doskonale tłumią hałas oraz zapewniają prywatność. Jednocześnie solidne stalowe konstrukcje są bardzo wytrzymałe i doskonale służą przez wiele lat. Wszystko to jednak pod warunkiem, że ogrodzenie gabionowe zostanie poprawnie zamontowane. 

 

Zalety ogrodzeń gabionowych

Etapy montażu gabionów

Profesjonalnie przeprowadzony montaż gabionów przebiega szybko i wydaje się prosty. W rzeczywistości jednak niezbędna jest fachowa wiedza i doświadczenie, aby efekt był zadowalający. Gabiony montuje się w kilku etapach.

  1. Przygotowanie podłoża.
  2. Montaż słupów montażowych.
  3. Połączenie elementów konstrukcyjnych kosza.
  4. Montaż kosza na słupach montażowych.
  5. Uzupełnienie kosza kruszywem.

 

Proces montażu gabionów

Pierwszy etap polega przede wszystkim na wypoziomowaniu i utwardzeniu podłoża. Często wykorzystuje się do tego wylewkę betonową. Podłoże musi być równe i stabilne, aby nie doszło do przechylenia kosza, który będzie się doskonale prezentował w pozycji pionowej. Już na tym etapie niezbędny jest profesjonalizm monterów, którzy przed montażem koszy oceniają poziom wyschnięcia wylewki i sztywność zatopionych w betonie słupów.

Dużego profesjonalizmu wymaga również prawidłowy montaż wspomnianych słupów.  Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że czasami można pominąć ten etap. Mowa o sytuacjach, w których możliwe jest wykorzystanie już istniejących słupów stabilizujących. Słupy również nie są konieczne w przypadku murów oporowych oraz przy montażu materacy gabionowych.

Kompozycja z gabionów

Następnie przychodzi czas na połączenie elementów kosza, czyli innymi słowy na stworzenie gabionu. Dla bezpieczeństwa konstrukcji kosz skręcany jest zwykle na miejscu. Dzięki temu nie trzeba go transportować.

Kiedy słupy montażowe są już zalane betonem, a kosze skręcone można rozpocząć montaż gabionów na słupach. Wykonuje się to z wykorzystaniem specjalnego łącznika z blaszką spodnią (system INDESTA „C”) lub za pomocą haków stężających przy koszach zgrzewanych ZnAl.

Ostatni etap to wsypanie a najlepiej ułożenie kruszywa. Należy to robić z jak najniższej wysokości, aby uniknąć uszkodzenia kruszywa lub gabionu. Prawidłowo wypełniony gabion cechuje się brakiem prześwitów pomiędzy kruszywem. Wtedy mamy oczekiwany efekt profesjonalnie wykonanego muru gabionowego.

Gabion z daleka

Gabiony stanowią doskonałe ogrodzenie domu oraz dowolnego innego obiektu, służą jako mała architektura (donice, słupki, ogródki na warzywa, kwietniki, ławki itp…). Montaż gabionów warto zlecić profesjonalistom, którzy dzięki wiedzy i doświadczeniu przeprowadzą ten proces szybko i sprawnie, gwarantując zadowalające efekty funkcjonalne i estetyczne.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *