jaka wysokość ogrodzenia

Jak wybrać wysokość ogrodzenia domu?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i prywatność na posesji, należy zadbać o jej odpowiednie ogrodzenie i właściwie dobrać jego wysokość. Obowiązujące aktualnie prawo budowlane jasno wskazuje, jaka wysokość ogrodzenia dopuszczalna jest bez zezwolenia, a kiedy niezbędne jest już jego uzyskanie. Podpowiadamy, na jaką wysokość ogrodzenia postawić, a także jakie ogrodzenie możemy dzisiaj wybrać.

Co w kwestii wysokości ogrodzenia mówi prawo budowlane?

Obowiązujące aktualnie prawo budowlane jasno wskazuje, że ogrodzenie działki o wysokości przekraczającej 220 centymetrów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie niższe – bez względu na to, czy będą to panele, czy ogrodzenie gabionowe – uzyskanie tego dokumentu nie jest konieczne. Standardowe ogrodzenie działki ma wysokość od 150 do 180 centymetrów. W zdecydowanej większości przypadków w zupełności wystarczy, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo. Ci, którzy chcą poczuć się jeszcze pewniej mogą postawić na ogrodzenie o wysokości przekraczającej 220 centymetrów, pamiętając jednak, że wymaga to uzyskania pozwolenia.

Ściana ogrodzenia z gabionów 2

Czy wysokie ogrodzenie to zawsze dobry wybór?

Wiele osób decyduje się na wysokie ogrodzenie, chcąc zapewnić sobie prywatność i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że zapewnienie prywatności to nie wszystko. Zbyt wysokie ogrodzenie może ograniczać dostęp światła słonecznego, co z kolei przekłada się na możliwości uprawy roślin. Wysokie siatki i panele sprawiają, że wybierać można jedynie spośród roślin cieniolubnych, co daje zdecydowanie mniejsze możliwości urządzenia ogrodu. Warto o tym pamiętać, wybierając wysokość ogrodzenia.

Bramy i ogrodzenia

Jakie ogrodzenie do budynku wielorodzinnego?

Wysokość ogrodzenia w budynkach wielorodzinnych jest na ogół nieco niższa niż w przypadku domów jednorodzinnych. Z uwagi na charakter takich obiektów nie ma konieczności stosowania ogrodzenia tak wysokiego, jak ma to miejsce w przypadku posesji prywatnych. Świetnie sprawdza się więc ogrodzenie – na przykład ogrodzenie palisadowe – do wysokości 180 centymetrów.

Ogrodzenie posesji

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?

Obecnie każdy, kto chce wykonać ogrodzenie posesji – czy to budynku jednorodzinnego, niezamieszkałej działki, czy budynku wielorodzinnego – ma do wyboru kilka rodzajów ogrodzeń. W grę wchodzi między innymi ogrodzenie palisadowe oraz gabiony. To pierwsze charakteryzuje się minimalistycznym charakterem, co sprawia, że dobrze komponuje się z nowoczesnymi nieruchomościami. Jest odporne na czynniki zewnętrzne, a tym samym naprawdę wytrzymałe. Jego montaż nie stanowi większego problemu. Z kolei ogrodzenia gabionowe są bardzo masywne, stabilne, poleca się je wszędzie tam, gdzie teren nie jest idealnie równy. Nie straszne im ruchy podłoża.

Chcąc ogrodzić posesję, warto zastanowić się nie tylko nad rodzajem ogrodzenia, ale również jego wysokością. W razie jakichkolwiek wątpliwości można postawić na wsparcie profesjonalistów, którzy chętnie pomogą w wyborze najbardziej korzystnego rozwiązania.

Zachęcamy do kontaktu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *