brama wjazdowa

Jak dobrać bramę do ogrodzenia posesyjnego?

Ogrodzenie domu czy całej działki, na której mieszkamy, jest bardzo potrzebne choćby ze względów bezpieczeństwa. Planuje się je często już na początku inwestycji, aby było nie tylko funkcjonalne, ale także spójne pod względem architektonicznym z całością zabudowy.

Jednak jedną z najważniejszych i najbardziej funkcjonalnych części ogrodzenia jest brama wjazdowa, która powinna nie tylko łatwo i szybko otwierać się oraz zamykać, ale także być spójna pod względem stylu z całym ogrodzeniem i naszym domem. Większość bram pasuje zarówno do ogrodzeń panelowych, jak i do coraz popularniejszego rodzaju, jakim są gabiony.

Gabion przy domku - brama wjazdowa

Najpopularniejsze rodzaje bram wjazdowych

Przed wyborem konkretnej bramy pasującej do naszego ogrodzenia warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami bram i związanymi z nimi wymaganiami związanymi choćby z ilością miejsca niezbędną do ich otwierania. Najczęstsze z dostępnych bram to:

  • Bramy przesuwne, które nie potrzebują dużej ilości miejsca, ponieważ podczas otwierania przesuwają się po prostu równolegle do ogrodzenia. Dlatego warto je montować szczególnie w takich miejscach, gdzie podjazdy są krótkie, jednocześnie jednak odpowiednio długi musi być odcinek ogrodzenia, po którym otwierająca się brama będzie się przesuwać.
  • Bramy rozwierane, które są szczególnie polecane przy większych posesjach i dłuższych podjazdach do garaży. Duża ilość miejsca dla takiej bramy jest potrzebna szczególnie dlatego, że jej skrzydła rozwierają się do środka posesji pod kątem 90 stopni lub nawet większym. Wśród wielu rodzajów tego typu bram wjazdowych możemy wybrać nie tylko modele otwierane ręcznie, ale także automatycznie, które podczas wjazdu na posesję nie wymagają wysiadania z samochodu.

brama wjazdowa przesuwna palisadowa

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej

Najłatwiej mamy wtedy, gdy ogrodzenie kupowane jest w komplecie razem z bramą wjazdową, wtedy nie musimy martwić się o dopasowanie jej wyglądu, pozostaje nam jedynie wybór optymalnego sposobu otwierania bramy zależny od wielkości naszej działki i usytuowania garażu. Jednak jeśli bramę zamawiamy osobno i dopasowujemy ją sami, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • materiał, z którego stworzono bramę, który powinien być taki sam jak materiał całego ogrodzenia;
  • zachowanie tej samej lub podobnej kolorystyki i stylu dla bramy oraz ogrodzenia, dzięki czemu całość będzie prezentowała się spójnie i w estetyczny sposób;
  • wielkość naszej działki oraz odległość bramy od garażu i samego domu, aby wybrać odpowiedni w danych okolicznościach rodzaj bramy – skrzydłową albo przesuwną.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *